Kuidas me pihta hakkasime

Kogukonnaselts on välja kasvanud Vana (m)Aja Sõprade Klubist, kes käis 2016. aastal mitmed korrad koos, kuulas lugusid Türi vanadest majadest, aitas korraldada mõnd vana maja ennistamise teemalist ettevõtmist Türil ja tegi plaane kogukonnakeskuse rajamiseks.

2017. a alguses tehti meile Lõuna-Järvamaa Koostöökogu poolt pakkumine tulla partneriks ühes ühisprojektis, mille eesmärgiks on kujundada Lõuna-Järvamaast kestlikku ja kogukondlikku arengut toetav omavalitsus. Olimegi nõus ja selle jaoks asutasime mittetulundusühingu, mille nimeks sai Türi Kogukonnaselts. Lisaks sellele ühisprojektile “Kogukondlik ja kestlik Türi”, õnnestus seltsil saada heakskiit ka teisele projektile “Vabakondlikud tegevused Türil”. Neist projektidest saab lähemalt lugeda alamlehelt “Projektid” (vt üleval paremal nurgas rohelist menüünuppu).

Umbes samal ajal hakkasime Türi vallaga läbi rääkima Viljandi 60 asuva maja teemal. Vald kolis seni sotsiaalmajana kasutuses olnud hoonest inimesed välja, proovis maja edutult müüa ning oli valiku ees, kas see lammutada või anda üle näiteks meie MTÜ-le. Kuna tegu on ühe vanima praeguse Türi linna piirides asuva ehitisega (kunagine Särevere mõisa moonakamaja), siis lammutamine ei tundunud head mõte. Viimaks sõlmisime vallaga maja kasutamiseks 15 aastaks hoonestusõiguslepingu. Oleme alustanud maja korrastamise talgutega ja teeme vaikselt plaane, et mis peaks majas hakkama edaspidi toimuma. Ühe viimase kohtumise tulemusel otsustasime, et maja kutsume praegu Konnaks :) Seda seepärast, et asub ta konnakülas ning riimub kogukonna, vabakonna ja kes teab veel millega :)

Sellest sügisest alustame loengute ja töötubadega, mis on seotud kestliku ja kogukondliku mõttelaadiga. Loengute eesmärgiks on kuulata, et mida sellist tehakse mujal maailmas ja Eestis. Töötubades võtame ette vanade majade ennistamise, mööbli restaureerimise, jalgrattad, kohaliku toidu jms.

eltsiga liituma ja Viljandi 60 maja tulevikku plaanima on oodatud kõik. Võtke aga ühendust meili teel tyri@vabakond.ee või meie FB kaudu (leiate Türi Kogukonnakeskuse nime abil). Ja kel iganes soovi kirjutada Türi rohelise ja kogukondliku arendamise kohta midagi siia blogisse, siis andke palun samuti teada :)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Aitäh