Rohevestlused jätkuvad

2023. aasta tõi hoovile Untsakad. (Foto: Aleks Lember)

Tervitused kõigile Konna majast! Krooks – juba viies kestliku elustiili festival on tehtuna selja taga. Aga nagu meie formaadiks on kujunenud – me vestleme kogukonnana koos kestlikest asjadest. Sellise kogukondliku festivali eesmärk on koos kaasa ja ette mõelda, milline võiks olla Türi valla ja üldse inimese kestlikum teekond – säästlikum, loodussõbralikum, ka lihtsalt sõbralikum. Igasugu valulikudki teemad saavad koos arutades rohkem mõistmist.
Igaks Rohevestiks oleme seltsiga valmis saanud ühe ruumi – seekord jõudsime peaaegu – avasime retroasjade poekese, mis toetaks Konna ehitamist. Meil on asju, mida me ei kasuta retrokorteri väljapanekutel, näitustel ega kohvikus, need anname inimeste lahkel loal ringlusse tagasi. Retropoe, Lõuna-Järvamaa Koostöökogu projekti “Elujõuline kogukond” ja kohvik Ajatu rahalise toega sai selts ka festivali ansamblitele tasumisega hakkama. Koos on kõik võimalik. Rohevest liigub edaspidi rohkem arutelude ja töötubade formaati, lihtsalt ei suuda võistelda samal ajal toimuvate muusikasündmustega. Aga kui kellelgi on huvi, siis aitame teil Konna hoovis ikka mõne kontserdi korraldada – ka Rohevestil.

Mullakoolitus Marian Nummertiga oli kaasakiskuv, 2023. (Foto: Aleks Lember)

Rohevest nr 5 – vestlesime välikäimlate loomisest Peep Tobrelutsu ja Piret Pihtjõega – ja tõesti, iga välikäimlas käik säästab maailma puhast vett ja võib targal ringlusel olla ka muidu kasulik. Fuudish rääkis kaubanduses leiduvatest toitainetest ja targast ostlemisest. Esimese päeva lõpetas meie oma rahvamuusik Sänni Noormets sõpradega, pani hoovi tantsima ja tekitas vahva kontserdihoovi tunde.
Laupäeval alustasime Kaarel Aluoja ajalooloenguga Mats Tõnissonist. Päeva jooksul oli Konnas melu – lastele kunsti- ja käsitöötoad, rääkisime ikka vana maja ehituse teemadel, vabatahtlik Tiina Lippant õpetas tegema sõira. Õhtune Untsakate kontsert oli vahva ja sellele järgnenud ööarutelu kestliku Türi teemadel ka.
Öökooli mõtteid siiagi. Me peame rahu andma ilusa linna mõistele – inimeste jaoks on see erinev, kes tahab nuditud muru ja kandilisi põõsaid, kes aga lilledel peatuvaid mesilasi ja lokkavamat rohelust. Pikaajalisem mõte meie avalike puude istutamisele – kui me lisame linnaruumi pigem madalaid ilupuid, siis ei saa ühel hetkel tulevikus linnud enam ohutult pesitseda. Tuleb lisada ka rohkem mitmekesist kõrghaljastust. Samuti peab teadliku niitmise ja elurikkuse hoidmise vahel leidma tasakaalu. Kui küsida endalt linnaelanikuna – kas need elupaljad nudialad teevad mind rõõmsaks, kas ma käin seal piknikul, mängivad mu lapsed seal? Ehk on teadlik muutus just ilusate niidulilleliste alade loomine linnaruumi, mida nagu ikka ka vahel niidetakse, et anda uutele seemnevarudele võimalus. See võiks tulevikus teha meid uhketeks rohevalla elanikeks. Tartus seisavad turistid kesklinnas niidulilleväljade juures järjekorras, et mesilasi pildistada. Põnev mõttemuutus. Ja ehk oleks aeg lõpetada kurjad kõned valda ja haldusesse, kui kohe üldse endas rahu ei saa muru teemadel. Maailmas on nii palju suuremaid muresid. Üks neist ka järjest suurenev elurikkuse kadu.
Öökooli ideedest tunti muret ka ebaloomulike hekkide pärast – kas üks põõsas ei võiks lihtsalt olla põõsas? Ilma köndistamata. Kõige rohkem rõõmu tõi osalejatele mõte, et me võiks hakata näitama erinevaid lähenemisi aedadele. Miks mitte ka nt kohvikutepäeva kasutada aedade tuurideks. Elurikaste aedade tuur. Sest meil on Türil palju ägedaid aedu, kõik aiad kannavad tegelikult omamoodi tervikuna elurikkust. MTÜ Elurikas Türi kutsub kogukonda kaasa toimetama ka kolmes aias (Vabaduse, Koidula ja Kaare tänaval) – kui sul on tahtmist luua oma aianurgake või istutada oma puu, võta ühendust MTÜ esindajatega.
Pühapäevane Rohevest oli paitav – Marian Nummert, permakultuuri koolitaja, rääkis mullast ja selle loomisest. Punkti pani Rohevestile Eleene Sammleri loovkirjutamise töötuba.

Marge Laagemann tegeleb ikka lastega (Foto: Aleks Lember)


Aitäh, Türi Kultuurikeskus ja Türi Avatud Noortekeskus, Lõuna-Järvamaa Koostöökogu, Paide Gümnaasiumi kogukonnapraktika vabatahtlikud, kõik külastajad.
Türi kogukonnaseltsil oli hea meel kõigiga kohtuda, leida uusi sõpru ja mõttekaaslasi. Tegutseme edasi.
Uute rohevestlusteni!

Aili Avi, Konna maja vabatahtlik

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Aitäh